Zdarza się, że chcemy za siebie lub za kogoś bliskiego ofiarować Mszę Świętą. Wówczas dla niektórych pojawia się problem, jak to zrobić, jak pisać intencje na różne okazje, aby było dobrze, czego unikać? Aby uniknąć tych i podobnych pytań, przydatne mogą być poniższe wskazówki:
Po co pisać i zamawiać intencje, nie lepiej pomodlić się samemu?
Św. Jan Maria Vianney, odpowiedział na to pytanie w następujący sposób: modlitwa prywatna podobna jest do słomy rozrzuconej tu i ówdzie po polu; jeśli ją zapalisz, słaby będzie płomień, ale zbierz źdźbła rozrzucone w jeden stos, a płomień będzie silny i wzniesie się ku niebu: taką jest modlitwa publiczna. Ale chyba najpoważniejszym argumentem za modlitwą wspólnotową w danej intencji są słowa samego Pana Jezusa: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich (Mt 18,19-20). Skoro więc sam Zbawiciel, tak jasno mówi o wadze modlitwy wspólnej, to chyba nie potrzeba dalej do tego przekonywać, że warto prosić o modlitwę, warto zamawiać Msze Święte...
Więcej informacji o tym, gdzie najlepiej poprosić o modlitwę, można znaleźć w tym artykule. Opisano w nim bardziej szczegółowo te najbardziej znane skrzynki modlitewne, serwisy z intencjami, jednym słowem miejsca, gdzie można poprosić online innych o wsparcie modlitewne. Warto też samemu odpalić wyszukiwarkę i poszukać miejsca, w którym można znaleźć pomoc.
Jak napisać intencję?
Najlepiej jak najprościej i jak najbardziej konkretnie, bez udziwnień. Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać, to fakt, że Bóg zna Twoje serce i zanim nawet przelejesz swoją intencję na papier, to On wie w sposób najdoskonalszy, co jest jej treścią. Piszemy więc intencje krótko i zwięźle, bardziej dla ludzi, którzy będą się modlić, niż dla Boga.
Czego unikać w pisaniu intencji?
Unikać należy zwrotów określających kim jest dla mnie osoba za którą zamawiam Mszę Świętą, np. dla syna, dla córki. Dlaczego? Ponieważ później na Mszy Świętej wychodzą takie śmieszne sytuacje, że czytana jest intencja, iż np. ksiądz Jan modli się o zdrowie dla żony Anny i syna Adama. Wydaje się wszystko dobrze, bo jest podane kto się modli i w jakiej intencji, ale wśród obecnych na Mszy Świętej bardziej może wywołać uśmiech na twarzy niż chęć modlitwy.
Jeśli nie mamy pomysłu jak zbudować konkretną intencję, możemy posłużyć się poniższymi wzorami i przykładami. Podawanie imion w intencji nie jest konieczne, a te podane niżej są przypadkowe:
1. Intencje prośby:
2. Intencje za zmarłego, pogrzebowe:
3. Intencje podziękowania, dziękczynne:
4. Intencje urodzinowe/imieninowe:
Generalnie, każda intencja błagalna ma swoją intencję dziękczynną i naprawdę warto Bogu dziękować za otrzymane dary, bowiem kto dziękuje, ten najlepiej prosi o dalsze błogosławieństwo.
Możemy też przedstawiać nasze prośby za wstawiennictwem różnych świętych, aby oni, którzy są już u Boga, również skierowali do Niego naszą prośbę. Warto poszukać takich patronów, którzy specjalizują się w danych sprawach. Przykładowe takie intencje to:
Świętych patronów mamy w Kościele całe mnóstwo, warto korzystać z tego wielkiego skarbca Kościoła i w swoich intencjach prosić o wstawiennictwo tych, którzy są już błogosławionymi w niebie.
Gdy z różnych powodów nie chcemy, aby publicznie przeczytano treść intencji, bądź jest ona tak skomplikowana, że nie wiemy jak ją zapisać, zawsze można użyć uniwersalnego zwrotu:
Czy warto zamawiać Mszę Świętą?
Mszą święta posiada tak wielką wartość, że gdyby na jednej szali położono wszystkie cnoty i dobre uczynki wszystkich ludzi i wszystkich Aniołów, a nawet Królowej Aniołów i ludzi – gdyby zebrano razem tę cześć i miłość, jaką Bogu mogą oddawać wszystkie stworzenia przez całą wieczność – gdyby Bóg stworzył tysiąc innych światów i zaludnił je milionami Serafinów wielbiących i błogosławiących Stwórcę, wszystko nie byłoby Panu tak miłe i nie przyniosłoby Mu tyle chwały, ile jedna Msza święta: w niej bowiem ofiaruje się sam Syn Boży Ojcu Niebieskiemu, a więc ofiara ta jest nieskończonej wartości. (Św. Józef S. Pelczar, Życie duchowne, czyli doskonałość chrześcijańska).
A więc patrząc na historię Kościoła, Tradycję, pisma i doświadczenie Świętych, odpowiedź na pytanie czy warto zamawiać Mszę Świętą? może być tylko jedna: zdecydowanie tak!
Eucharystia posiada tak wielką wartość, że wśród rzeczy stworzonych nie istnieje nic, z czym dałoby się ją porównać. Jedna Msza Święta przewyższa o wiele pozostałe nabożne praktyki, tak że żadne pobożne ćwiczenie nie może się z nią równać.
Wszystko to ma miejsce niezależnie od świętości i grzechów kapłana sprawującego Najświętszą Ofiarę, która ma nieskończoną wartość z racji nieskończonej godności Jezusa Chrystusa.
Jakie są rodzaje intencji mszalnych?
Jak poprosić o odprawienie Mszy Świętej we wskazanej intencji w naszej parafii:
To proste! W tym celu zapraszamy do naszej furty klasztornej, aby tam wyrazić taką chęć. Prosimy pamiętać, że liczba kapłanów w naszym klasztorze jest ograniczona. Nie możemy jednego dnia odprawić nieskończenie wiele Mszy Świętych. Może się okazać, że wskazany przez Ciebie termin i godzina Mszy Świętej zostały już ofiarowane w innej intencji. Wówczas furtian pomoże Ci dobrać inny dogodny termin Mszy Świętej w wyznaczonej przez Ciebie intencji. Informacje jak sformułować intencję Mszy Świętej znajdziesz w osobnej zakładce.
Wierni, którzy chcieliby prosić o Mszę Świętą Gregoriańską lub Mszę Świętą do Dworu Niebieskiego, proszeni są o bezpośredni kontakt z ojcem Proboszczem. Takowa intencja zostaje przez niego rozpisana na kolejne 30 dni z podaniem godziny. Według tradycji, wierni przy okazji proszenia o Mszę Świętą Gregoriańską lub do Dworu Niebieskiego, składają ofiarę będącą trzydziestokrotnym stypendium jednej Mszy Świętej.
30 minut przed Mszą Świętą
(15 minut przed Mszą Świętą o godzinie 7:00 i 20:00)
Zobacz więcejw niedziele i uroczystości:
7:00, 9:00, 10:30 (z udziałem dzieci), 12:00, 16:30, 20:00 (akademicka)
w dni powszednie:
7:00 i 18:00
I piątek miesiąca:
16:30 - Msza Święta szkolna (od września do czerwca)
Chrzest Święty:
I i III Niedziela miesiąca podczas Mszy Świętej o godz. 12.00
Roczki:
II i IV Niedziela miesiąca podczas Mszy Świętej o godz. 12.00
Msza Święta w int. polecanych:
I poniedziałek miesiąca o godz. 18.00
Msza Święta zbiorowa za zmarłych:
I środa miesiąca o godz. 7.00
Msza Święta zbiorowa za żyjących:
III wtorek miesiąca o godz. 7.00
Msza Święta o nowe powołania i za wspólnotę klasztorną:
I czwartek miesiąca o godz. 18.00
Msza Święta wynagradzająca NSPJ:
I piątek miesiąca o godz. 18.00
Msza Święta wynagradzająca NS NMP:
I sobota miesiąca o godz. 7.00.
wtorek od 15:30 do 17:30
czwartek od 15:30 do 17:30
sobota od 9:00 do 11:00
Sprawy pogrzebowe można załatwić o każdej porze przy furcie klasztornej.
W święta nakazane i dni ustawowo wolne od pracy kancelaria parafialna jest nieczynna.